Statistiky dokládají, že džemy, ovocné směsi a marmelády nejsou u Čechů spojeny jen s mazáním na pečivo. Zejména během Velikonoc a Vánoc lidé rádi tyto ovocné produkty využívají i jako ingredience na pečení a do dalších druhů dezertů. Je přitom paradoxní, že i když Češi džem milují, mnohdy si jej pletou s marmeládou.
Podle průzkumů veřejného mínění konzumuje džemy, marmelády nebo povidla pravidelně, tj. alespoň jednou měsíčně, více než 50 % lidí. „Za poslední dva roky náš závod prošel výraznou modernizací. Nedávno jsme dokončili výstavbu mrazírny za více než 20 milionů Kč, která je určena ke skladování a třídění zmraženého ovoce. Máme dvě nové linky, na kterých vyrábíme nové druhy kojeneckých nápojů, sirupy, ke kterým se Hamé vrátilo po mnoha letech, a na další nové lince se nově vyrábí svačinky Hamánek v moderních praktických sáčcích, jež se dosud dovážely z Itálie. Spousta lidí možná také neví, že podstatnou část naší výroby vyvážíme do zahraničí. Například u kojeneckých výživ exportujeme mimo Česko a Slovensko zhruba 40 % výrobků. Vyvážíme do Ruska, Velké Británie, Izraele, Německa nebo Austrálie,“ popisuje ředitel Fruty Podivín Libor Bůšek.
Není džem jako marmeláda
Zatímco džemy se vyznačují trochu řidší konzistencí s kousky ovoce, ovocnými směsmi nazýváme po vstupu do Evropské unie produkty, které jsme byli předtím zvyklí nazývat marmeládou. Ta je typická pro svou naopak tužší a hladkou konzistenci. Výraz „marmeláda“ je totiž v EU vyhrazen pro výrobky z citrusových plodů. Borůvky, jahody, meruňky, višně ani další druhy českého ovoce na to bohužel nestačí. A nepomohl ani boj, který v Bruselu vedlo Hamé a další čeští výrobci těchto sladkých produktů. Největší oblibě se mezi Čechy tradičně těší jahodové a meruňkové džemy. I české firmy dokážou vyrábět opravdu kvalitní produkty s vysokým podílem ovoce a se sníženým obsahem přidaného cukru, který tak nepotlačuje skutečnou chuť ovoce. Dokladem je to, že například největší český výrobce Fruta Podivín patřící do skupiny Hamé své produkty vyváží i do Německa, Velké Británie a na další náročné západní trhy. Zájem roste zejména o tzv. extra džemy, ve kterých musí být minimálně 45 % ovoce, jinak u běžných džemů stačí 35 %.
Jak poznat kvalitu
Na český trh se někdy dostanou i výrobky třeba ze zahraničí, které lákají na super nízkou cenu a tváří se jako džemy, ale skutečný podíl ovoce a kvalita výrobku tomu ani zdaleka neodpovídá. A na rozdíl od malovýroby, kterou zakoupíte například na farmářských trzích, vám tradiční a léty prověření výrobci garantují to, že daný džem chutná stále stejně a kvalita nekolísá. Navíc tito výrobci mají propracován proces kontroly, kterou džemy absolvují během výroby i po ní, včetně prověření kvality vstupních surovin.
Co možná nevíte:
O historii závodu Hamé v Podivíně
Historie závodu Hamé v Podivíně sahá až do roku 1910. Od roku 1942 se závod věnuje výrobě džemů a marmelád. V roce 1996 se stal součástí skupiny Hamé a od té doby se specializuje na sladký sortiment a kojeneckou výživu.
Velikonoce na talíři
Velikonoce jako největší křesťanské svátky jsou i oslavou jídla, protože končí dlouhý půst. Na zelený čtvrtek doporučujeme zkusit například jarní zeleninu nebo salát. Tradičně se vařily mladé kopřivy, které i v dnešní době dáváme do velikonoční nádivky. Zkuste i šťavnatou hráškovou pomazánku nebo jemný špenátový krém. A po velkopátečním půstu se na bílou sobotu pusťte do pečení mazance i beránka.
Čeští biatlonisté jedou na džemy
Džemy mlsají i čeští biatlonisté, kterým právě teď vrcholí sezóna. Třeba taková Gábina Soukalová je známá tím, že džemy miluje a stala se dokonce reklamní tváří džemů od Hamé, které je hlavním partnerem českého biatlonu. Ale džemy a sladké nemiluje ani zdaleka jen Gábina, hlavně čeští mužští reprezentanti po nich doslova ujíždějí. Podívejte se na video, jak Gábina Soukalová vařila s šéfkuchařem Ondřejem Slaninou
Pár tipů s džemy
Džem na chleba nebo na pečení samozřejmě známe všichni, ale s touto sladkou pochoutkou se dají vyvádět doslova divy. Tady je několik výborných tipů:
Na www.hame-eshop.cz můžete nakoupit za akční ceny extra jamy od Hamé.