Vývoz košer výrobků Hamé vzrostl o polovinu

 Hamé se daří zvyšovat objem vývozu košer kojeneckých výživ, které jsou vyráběny v souladu s židovskými tradicemi a pod dohledem rabína. Za posledních pět let vzrostl export těchto výrobků do Izraele o zhruba 50 %. Košer produkty však Hamé vyváží také do Belgie či do Anglie.

Košer produkty Hamé vyrábí výhradně ve svém závodě v jihomoravském Podivíně, a to již více než 16 let. Zdejší závod Hamé pravidelně navštěvují rabíni a kontrolují, zda se vyrábí dle pravidel košer. Jde přitom zejména o použité suroviny, které musí být striktně v kvalitě košer.

Jezdím sem pravidelně, několikrát do roka.  Vždy tu strávím několik dní. Toto je velmi dobrý závod na výrobu košer produktů pro děti. Výrobky odsud jdou do Belgie i jinam do Evropy a naprostá většina míří na izraelský trh, “ řekl při příležitosti výroby košer produktů rabín Benjamin Hoffman, který na výrobu přijel dohlížet přímo z izraelského Jeruzaléma.

Pro nás jsou košer výrobky do určité míry specifickým specializovaným výrobkem, který je ale obchodně zajímavý a jeho exportní možnosti stále rostou. Při výrobě spolupracujeme s tradičním rabinátem Badatz Edah HaChareidis, který je znám jako jeden z nejstriktnějších co se týká požadavků košer kvalitu. V Izraeli mají tyto námi vyráběné kojenecké výživy v košer kvalitě velmi významný tržní podíl, naleznete je prakticky po celém Izraeli v nejdůležitějších obchodních sítích,“ říká Marcela Mitáčková, ředitelka pro marketing a vývoj skupiny Hamé.

Co je to košer výroba:

Slovo košer (hebrejsky „kašer“) znamená doslova vhodný, jinak řečeno v širším slova smyslu řádný, čistý nebo akceptovatelný, zkrátka vše co je dovoleno a je správné. V judaismu existuje soubor pravidel pro rituální způsobilost - tzv. Kašrut. Používá se zejména v souvislosti s potravinami: co je povoleno k jídlu, je označováno jako „kašer“ (doslova vhodné, aškenázská výslovnost je právě „košer“). Samotná pravidla, zákony a nařízení košer pocházejí z bible, konkrétně jsou uvedeny v talmudu a jiných židovských tradicích. Tyto zákony a nařízení jsou aplikovány po staletí, za všech podmínek a situací, stejně jako v dávných dobách i v dnešní době.

O závodu Hamé v Podivíně

Historie závodu v Podivíně sahá až do roku 1910. Od roku 1942 se závod věnuje výrobě džemů a marmelád. V roce 1996 se stal součástí skupiny Hamé a od té doby se specializuje na sladký sortiment a kojeneckou výživu.

Pár statistik o závodu v Podivíně:

- Celkem 220 zaměstnanců závodu pracuje v třísměnném provozu a obsluhuje sedm výrobních linek.
- Závod v Podivíně v současnosti vyrábí více než 200 různých druhů produktů (ovocné kojenecké výživy, kojenecké nápoje, džemy, ovocné směsi, povidla atd. )
- Závod zpracovává téměř 20 druhů ovoce (jahoda, meruňka, švestka, višeň, rybíz červený a černý, borůvka, malina, hruška, pomeranč, jablko, broskev, třešeň, mango, banán, brusinky, rakytník, bezinka.)